Recep Muhlis GÜR

Bürokrat, yazar. 28 Şubat 1955'te İstanbul’da doğdu. Kastamonulu bir ailendendir. Tahsil hayatını Ankara’da geçirdi. Burada Milli Müdafaa İlkokulu (1970), Yıldırım Beyazıt Lisesi (1973), Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1979) mezunu olan yazar, bir buçuk yıl İmar ve İskân Bakanlığında çalıştıktan sonra Kaymakamlık sınavını kazanarak İçişleri Bakanlığına intisap etti. Adaylık dönemini Kastamonu’da (1980) tamamladıktan sonra, Enez Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile Kalecik, Yomra, Gürpınar, Kızılcahamam ve Ortaca kaymakamlıkları yaptı.

İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatında Eğitim Şube Müdürlüğü, APK Daire Başkanlığı ve Olağanüstü Hâl Personel Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. Bakanlık tarafından bilgi ve görgüsünü artırmak amacıyla altışar aylık sürelerle ABD ve Ingiltere’ye gönderildi. İngilizce bilen yazar, 1994'ten bu yana aynı bakanlıkta Mülkiye Başmüfettişi olarak görev yapmakta olup, Zerrin hanımla evli ve Elif Pınar, Feyza Canan adlarında iki çocuk babasıdır.

İlk yazısı 1986 yılında İdarecinin Sesi dergisinde yer aldı. Yomra Kaymakamlığı dergisi (Trabzon Yomra, aylık, 6 sayı) ve Gürpınar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Dergisini (aylık, 3 sayı, Van Gürpınar) kurdu ve yönetti.

ESERLERİ:
Yomra 1983 Yıllığı (Editör olarak, Trabzon, 1984), Yomra Kaymakamlık Çalışmaları (1986), Kişisel Gelişim - Liderin Kitabı (2014).

KAYNAK: Bedük'ten övgü dolu sözler - Recep Muhlis Gür'ün kaleme aldığı 'Liderin Kitabı' için Ankara'da tanıtım günü düzenlendi (Kastamonu Nasrullah gazetesi, 11.04.2014),  Artık 'Liderin Kitabı' var! (Kastamonu Haber, 6.09.2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).